
НОВО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ОТ „ОГЛЕДАЛО“ В ПОМОЩ НА ДЕЦАТА
От месец февруари 2018 г. предстои да открием часове за Рехабилитация и профилактика на гръбначните изкривявания, които са все по-често срещани при децата и предизвикват множество затруднения, ако не бъдат коригирани навреме.
За да бъде ефективна помощта, сме осигурили квалифицирани рехабилитатори с богат опит в областта, които ще се погрижат за изготвянето на цялостна профилактична програма за всяко дете.
– Добре е да знаете, че гръбначният стълб е сложна еластична колона, осигуряваща връзка между множество кости. Състои се от 33 прешлена и е най-важният компонент от опорно-двигателния апарат.
За съжаление в тази сложна структура възникват проблеми и деформации, поради заседналия начин на живот (90% процента от времето си модерният човек прекарва седнал).
Съществуват три основни вида гръбначни изкривявания: сколиоза, кифоза и лордоза /всяко със своите специфики/, но е важно да се знае, че гръбначните изкривявания в повечето случаи са лечими. Често лечението се състои в кинезитерапевтични упражнения, масажи, спортове и не на последно място коригиране на стойката в изправено положение и седеж.
Профилактика
Резултатите от профилактичните прегледи показват, че гръбначните изкривявания са сред водещите заболявания, регистрирани от личните лекари. Най-уязвими са децата от начална училищна възраст и учениците в етапа на ранния пубертет (7-14 г). Костите на децата съдържат повече органични вещества, по-малко калциеви и фосфорни соли, снабдени са много по-изобилно с кръвоносни съдове, отколкото възрастните хора. Поради това те са по-гъвкави и по-малко чупливи, но по-лесно се поддават на продължителни механични въздействия, които довеждат до деформирането им.
Гръбначните изкривявания се отразяват лошо върху функцията на вътрешните органи. Деформираният гръден кош води до скъсяване на гръдната и коремната кухина.
Неблагоприятни фактори от външната среда:
– неправилно седене на чина или стола;
– носенето на ученическите чанти винаги в едната ръка или на едното рамо;
– носене на прекалено тежка раница;
– отпускане на единия крак при стоеж;
– навика да се спи на една и съща страна върху меко легло и др.;
За какво да бъдем внимателни:
Податливи на гръбначни изкривявания са по-често деца с недостатъчно добро физическо развитие, със слаб тонус на мускулите, след прекарани инфекциозни заболявания и със зрителни смущения.
Профилактиката на гръбначните изкривявания е съвкупност от мерки, провеждани в домашна обстановка, в детските и учебните заведения или в специализирани кабинети и салони за рехабилитация, където винаги са под контрола на специалисти (кинезитерапевти, рехабилитатори).
Ползи от работата с кинезитерапевт и рехабилитатор:
- изготвят се кинезитерапевтични упражнения;
- лечебна гимнастика;
- изправителни техники;
- упражнения за засилване на слабата гръбна и коремна мускулатура;
- упражнения с уреди;
- дихателни практики.
>>>График на активните класове
>>>Записване тук